TARİHÇE ve TANITIM

Edremit Ticaret Borsası, Balıkesir ili Edremit ilçesinde 2000 yılının Ekim ayında kurulmuştur. Edremit yöresinin 2.980.000 adet meyveli ve 20.000 adet meyvesiz ağacı ile en yoğun ekonomik ürünü olan zeytin ve zeytinyağı üreticisi ve tüccarına hizmet vermektedir. Borsa üyelerinin %90’ının da iştigal konusunu zeytin ve zeytinyağı oluşturmaktadır. Yörede zeytinin var yılı ve yok yıllarında ortalama bir rekolte olarak 8.500 ton sofralık zeytin elde edilmektedir; 41.500 ton zeytin de zeytinyağı elde edilmek üzere işlenmektedir.

Üretici ve tüccarın ihtiyaçları doğrultusunda 2002 yılının Ekim ayında Borsa bünyesinde bir Zeytinyağı Analiz Laboratuarı kurulmuştur. Borsa imkanları dahilinde 100.000$ maliyetle kurulan bu laboratuar; üretici, tüccar ve tüketiciye hizmet verme amacıyla faaliyet göstermekte olup, bölgemizde kendi alanında tek laboratuardır. Yapılan analizler ile zeytinyağının kalitesi belirlenirken; tağşiş amaçlı olarak zeytinyağına yapılan diğer tohum yağlarının karışımı da tespit edilebilmektedir. Bu sayede üreticiler ve tüccarların bir takım kötü niyetli kişilerle haksız rekabeti önlenmeye çalışılmaktadır. Hem üretici, hem tüccar hem de tüketicinin haklarının korunmasına katkıda bulunulmakta ve bu konudaki mağduriyetin giderilmesine çalışılmaktadır.

Borsa hizmetlerinin genişletilmesi amacı ile yapılması planlanan yeni hizmet binası için 2005 yılında bir arsa satın alınmıştır. Proje aşaması aşılmış olup inşaat için çalışmalara devam edilmektedir. Yapılacak binada üretici ile tüccarı bir araya getirip alım-satım yapabilmeleri ve arz-talep dengesinin oluşturulması sağlanacaktır. Laboratuarımız tam teşekküllü hale getirilip analiz yelpazesi genişletilecektir.

Bunların yanı sıra Borsa tarafından geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de ilk kez bir Sızma Zeytinyağı Tadım Paneli düzenlenmiştir. Devamı yapılacak olan bu panelin iki anlatımcısı zeytinyağında tek ve en yetkili kurum olan Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyinin uzmanları olup yurt dışından gelmişlerdir. Panel sonunda toplam 70 kişiden oluşan katılımcılara birer sertifika verilmiştir.

Edremit Ticaret Borsası, yurt içinde düzenlene çeşitli fuarlara katılarak üyelerinin ve yöre zeytinyağının tanıtımını başarı ve özveri ile yapmaktadır.

Edremit Körfezi’nde bulunan Ticaret Odaları ile birlikte; Edremit zeytinyağının coğrafi işaret patenti alma çalışmaları devam etmektedir.

Edremit Ticaret Borsası sadece üretici ve tüccara değil, Edremit halkına da hizmet vermektedir. Her yıl ilköğretim öğrencilerine okul kıyafeti,çanta, ayakkabı ve kırtasiye yardımı ile Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı olmak üzere yaklaşık 1500 kişiye yardımlarda bulunmaktadır.