9 Eylül Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıldönümü Kutlu Olsun

Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygı ve şükranla anıyoruz.

Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü halkın katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı. Körfez Sportif Havacılık Kulübü üyesi Pilot Mustafa Gürer’de resmi geçit törenine uçağı ile havadan katılarak etkinliklere renk kattı.
Kuvayi Milliye hareketinin başladığı yerlerden olan  Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenler ile kutlandı. Kutlama töreni, kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı makamları çelenklerinin Atatürk Anıtı’na konulmasıyla başladı. Kaymakam Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Aytaç, Belediye Başkanı Kamil Saka ve diğer protokol mensupları, askeri erkan, muharip gaziler, sivil toplum kuruluşları, dernek ve oda başkanları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı kutlamalarda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Edremit Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterisinin ardından atlarıyla alana gelen Edremit efeleri, protokol mensuplarına Türk bayrağı hediye etti. Ardından tören geçişleri başladı. Askerler, sivil toplum kuruluşları, dernek ve odalar ile ilçedeki işletmeler, yaya olarak ve araçlarıyla gerçekleştirdiği geçiş töreni ilgiyle izlendi. Binlerce kişinin izlediği törenlerde bazı araçlardan Türk bayrakları dağıtılırken güvercinler bırakılıp şapka, kalem, defter, kolonya, şeker gibi hediye paketleri dağıtıldı. Ayrıca bu yıl Körfez Sportif Havacılık Kulübü tarafından tören alanı üzerinde 9 Eylül Edremit’in Kurtuluşu havada da uçak geçişleri ile kutlandı. Pilot Mustafa Gürer TL3000 Sirius marka uçağı ile tören alanı üzerinden pasaj geçişleri yaptı.

 

Bunları da Okuyabilirsiniz